Rozjímání nad Písněmi amerického Západu

Včera se mi podařilo najít LP Písně amerického Západu. Rozumějte, všude je uváděna novější reedice na cédéčku, kde jsou písničky trochu jinak (a jedna dokonce úplně chybí). Ale já, puntičkář, jsem chtěla znát tu původní verzi, jak to bylo doopravdy. Podařilo se mi získat nahrávku původního elpíčka dokonce i s tím roztomilým a nenahraditelným lupkáním, jak už to na starých hodně hraných vinylech bývá. Romantika.

Takže dnes sem vkládám výše jmenované elpíčko (ne hudbu, jen seznam skladeb, však víte). Ale zase jsem zjistila davovou diskrepanci, jak to jeden opisuje od druhého. Obecně se uvádí, že toto elpíčko vyšlo v roce 1969, ale to není pravda! V roce 1969 bylo nahrávané, avšak skutečně vyšlo až v roce 1970. Zas to budu mít jinak než ostatní.

A obal už je také méně známý, všude ukazují jen novější cédéčkové vydání. Možná, že funkce vyhledávačů hledat hlavně to nejnovější není vždy až tak žádoucí. Ztratí se nám tím historie a lidstvo pomalu zblbne. Ukazovat se bude jenom to, co lze koupit a znalosti půjdou do háje.

A kam toto LP vlastně zařadit? Obecně je zařazováno ke Greenhornům, ale to není JENOM jejich elpíčko. Je pravda, že jejich podíl je 50%. Vůči ostatním „přispívajícím interpretům“ je to však nespravedlivé. Jak k tomu přijdou Spirituál kvintet (25%) a White Stars (25%)? A tak u mně to bude „nezařazeno“, prostě interpret alba = různí.
Howgh.

image3image4

U písniček zapomínám na prostor a čas. Chci vám pomoci vzpomenout si na ty staré, naučit se ty nové a objevit další.

Komentáře
  1. Ota napsal:

    To je úžasné! Také jsem to na netu ulovil. Možná, že je to ze stejného zdroje. Desku ještě mám. Musím si opatřit gramofon. Desek mám na délku asi metr(LP) a není to na čem hrát. Tahle vyšla v roce 1969, ale já se o tuhle muziku začal zajímat až v roce 1972. Ovšem ten pokec, co byl uvnitř mi někdo, kdo to měl půjčené, už ukradl…
    Zdraví
    Ota

  2. petr jansky napsal:

    k pisnim americkeho zapadu v podani ceskych interpretu neshlizim s obdivem.. panton odvedl spatnou praci protoze si nezjistil puvodni nazvy skladeb a jejich autory.. natoz aby se zatezoval autorskymi pravy.. to co pada z greenhornu je vzdaleno originalu jak hudebne tak vyznamem textu.. vycital si patrne dodnes mysli ze custer byl generalem.. slava tohoto LP vznikla z toho ze lide neznali originaly.. dnes je mozne vse dohledat na youtube a wikipedii

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *