Tak já už taky

Už jsem taky jako všichni – vnutili mi chytrý telefon. Tak dlouho jsem se, já staromilec, bránila. Nesnáším, když se mi ztrácejí tlačítka a stránky před očima, jsem zmatená, když se omylem něčeho dotknu a vyskočí na mě nečekané a já pak nevím, jak z toho ven nebo co to po mě chce.

Dlouho jsem obhajovala svou tlačítkovou Nokii, protože fyzická tlačítka nikam neutečou, jsou stále na svém místě, mohu je nahmatat i poslepu, psát SMS a přitom neztratit přehled o okolním světě. Co na tom, že tam nepoužívám internet, hry a všelijaké nesmysly – však do toho nemusím čučet pořád, v autobuse třeba. Vždyť si toho užiju až až, až si sednu doma ke svému stolnímu počítači. Vše, co od telefonu očekávám, je telefonování, psaní krátkých zpráv a dobrá tedy, občas nějaká ta fotka. Strčím ho lehce do kapsy a nemusím se bát, že mi praskne display.

Ale končila mi smlouva a můj mobilní operátor mě usmlouval ke koupi té čertovské chytré placky. A už to tam skákalo – instalujte, aktualizujte, každá aplikace volala: „Mě si stáhni!“, až jde z toho hlava kolem. A tak došlo i na internet a samozřejmě, člověku to nedá, podívala jsem se na Zpěvníček mobilníma očima.

Překrývající se boční panel s obsahem blogu. Nefungující zásuvné moduly (nejsou podporovány). A dlooouhééééé, dloooouhéééé rolování. A když člověk doroluje dolů, musí zase rolovat nahoru, aby se dostal na hlavní menu a mohl překliknout jinam. O tom, že texty písní psané v „pre“ (aby byly akordy nad slovy stále na svém místě) se nezalamují a musí se posuvníkem posouvat daleko doprava mimo stránku a velikost písma se nepřizpůsobí displeji, se raději nebudu ani šířit. (Problém akordů nad slovy stále neumím uspokojivě vyřešit jiným způsobem.) Co nadělám, Zpěvníček je prapůvodem koncipovaný na normální monitor a ne na nějakého miniaturního chytrého blbečka.

A tak jsem se oklepala po lehké depresi a začala aplikovat drobné zlepšováky.

Například se v dlouhých seznamech či dělených textech bude objevovat mnohem častěji tato ručička ukazující nahoru, která vám ušetří rolování zpátky a přenese vás přímo na horní menu. Budu muset vymyslet, jak ji dát na konec každé stránky (i blogových článků). Tak se vy, kteří sledujete Zpěvníček na opravdovém počítači, prosím, nedivte, proč je tam těch ručiček tolik. To je proto, aby se nám mobilní návštěvníci nesrolovali až do zblbnutí.

Mimochodem, existuje zajímavá aplikace, jak si ověřit zobrazení na mobilu i bez mobilu. Najdete ji pod odkazem http://mobiletest.me/ a dokonce si můžete vybrat několik typů zařízení. Je sice v angličtině, ale vy už si nějak poradíte. Po kliknutí na vybraný mobil se nahoře objeví vyhledávací řádek, kam napíšete webovou adresu, zmáčknete zelené tlačítko GO a už to sviští na cvičišti, nastojato nebo naležato, jak si to kdo v Options nastaví.

Pro mě to znamená jediné – zase je co vylepšovat, spousta práce. Ale co bych pro vás neudělala!

U písniček zapomínám na prostor a čas. Chci vám pomoci vzpomenout si na ty staré, naučit se ty nové a objevit další.

Komentáře
  1. petr jansky napsal:

    dobry den mirko
    obdivuji jak jste technicky zdatna a nebranite se novotam.. chytrym mobilum jsem se tvrde postavil a zustal u sveho stareho hloupeho.. svuj k svemu.. reknu vam jednu vec.. svet se meni jen lide zustavaji stejni.. od reckych tragedii pres shakespeara do dnesni doby jsme se ani o pid nezmenili.. stale stejne typy stale stejne chovani.. clovek jen nevricne krouti hlavou kdyz narazi na jineho jedince ktery se snazi aby ten svet byl lepsi.. tak at se dari.. petr jansky

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *