Třídím, řadím, rovnám

Hraju si s databází Zpěvníkátoru. Už jsem vám říkala, že je to jeden velký bordýlek? Samozřejmě, co jiného – mnoho psů, zajícova smrt. Protože do Zpěvníkátoru mohl vkládat každý, vznikla taková směs. Je to dobře z pohledu objevení zapadlých písniček – co jeden hledá, druhý tam vloží a tak se tam najdou i písničky, které se tradují, ale nevyšly v žádném zpěvníku, na žádném cédéčku. Na druhé straně se tam najde spousta vetřelců z jiných (nezpívatelných) žánrů, zkrátka každý si tam vloží, čemu fandí (ať už je to punk, hard rock, hospodská sprosťárna nebo lidovka). Mnoho lidí to ani nevložilo správně a nic je netrápí, že kvůli špatnému vložení (třeba blbá chybějící závorka u akordu) se píseň vůbec nezobrazí. A mnoho lidí vůbec nepochopilo, že jde o písně, které by se měly zpívat s nějakým hudebním nástrojem a tudíž by měly obsahovat akordy, čili spousta písní je tam jenom s texty. Nemám nic proti samotným textům, ale asi by měly být na jiném místě a ne ve zpěvníku určeném k nácviku písní.

A tak jsem si otevřela databázi Zpěvníkátoru se všemi těmi 10.584 písněmi a vyřadila jsem
– 728 cizojazyčných (převážně anglicky nebo německy)
– 642 slovenských
– 317 lidových
Zůstalo 8.897 písniček s českým textem nejrůznější kvality.

Ty je potřeba ještě probrat, protože jsou tam písničky od nějakých divných kapel, které jemný coutry-folkáč ani nezná. Je tam pár ožraleckých sprosťáren. Je tam spousta písní bez akordů. Těm se budu věnovat posléze. Pro ty z vás, které zajímají právě ty vyřazené cizojazyčné, slovenské a lidové a nechtějí si stahovat celou databázi (protože ani nemají Mirafa, tak co by s ní dělali?), přikládám seznamy oněch „vyřazených“ písní, abyste se mohli podívat, co je tam za poklady. Následující odkazy otevřou na nové kartě textový soubor se seznamem:

Cizojazyčné >>>

Slovensky >>>

Lidové >>>

Že nechcete jen seznam, ale rovnou databázové soubory? Jsou v členské sekci, ale s kvalitou jsem nic nedělala, písničky v těchto souborech jsou v surovém stavu tak, jak je tam vkládal hlas lidu. Zkrátka za tyto soubory nenesu žádnou zodpovědnost.

U písniček zapomínám na prostor a čas. Chci vám pomoci vzpomenout si na ty staré, naučit se ty nové a objevit další.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *