Co jsem s tím udělala

ARCHÍV! Jo, co je doma, to se počítá. A co je v počítači, s tím se dá pracovat dál.

Je výborné mít přístup přes internet, je výborné mít přístup ke knize jako celku.
Ale internet může být seberychlejší a stejně musím dlouhé vteřiny, někdy i minuty koukat na kolečko „načítá se“. A proto je dobré mít všechno doma, při ruce.

A tak jsem si všech těch 204 stránek s nápěvy a 556 stránek s texty lidovek stáhla do počítače, do příslušné složky. Jako obrázky. Co stránka, to obrázek o velikosti přibližně 1.350 x 2.400 pixelů, každý zabírající v plné barvě asi 1.300 kB plus mínus.

A tak jsem stránku po stránce otevřela v grafickém programu, vyčistila (vymazala skvrny, uplatnila kontrast, hnědou zesvětlila až na bílou, plnou barvu zredukovala na odstíny šedi, zmenšila velikost atd) Zkrátka jsem si vytvořila úspornější pracovní listy o velikosti 860 x 1.600 pixelů, každý zabírající zhruba 500 kB.

A co víc. Nepotřebuji jen stránky, na kterých musím písničku vždy vyhledat (podle nějaké tabulky či seznamu, na které stránce jsou noty a na které stránce je k nim text), potřebuji velmi rychlou orientaci. A tak jsem všechny stránky „rozstříhala“ (v počítači samozřejmě) na jednotlivé písničky. Často je písnička rozdělená na dvě stránky (když zrovna vyšla na konec stránky a nevešla se, pokračuje na další stránce), tak ty jsem zase naopak „slepila“. Tak jsem získala 811 obrázků s notami, co obrázek, to písnička. Zde je velikost různá, protože každá písnička je jinak dlouhá, ale začíná na 70 kB.
A totéž s texty, to je ještě v procesu.

A co dál? Dál dám noty a texty k sobě, každá písnička do své složky. Což je výhodné v případě hledání. Ve složce je zkrátka všechno, co se té písničky týká. Noty (naskenované z nejrůznějších zpěvníků, tak mám srovnání), texty, verze (protože na jednu melodii se zpívají různé texty), moje přepsané noty pro web, zvuk pro web a taky skladby z cédéček s touto písničkou, případně nějaké další info o písničce, odkazy na internet atd. Všechno pěkně poskládané jako v krabičce. A krabičky-složky poskládané pěkně podle abecedy.

Jedna písnička, jedna složka.
Tisíc písniček, tisíc složek.

Kdo si hraje, nezlobí.

Příspěvek byl publikován v rubrice 🌼 Lidovky a jeho autorem je Zpěvníček u nás. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *