📰 Proč je tu tak málo písniček

Víte, dříve tu bylo plno písniček. A věřím, že zase bude. Několikrát byl tento Zpěvníček přepracováván a věřte, zabere to hodně času. Já to dělám ráda, mazlím se s těmi písničkami, každá z nich je jako přítel, každá z nich je pro mě vzpomínka na určité období, na příjemný čas u ohníčků, na lidi, od kterých jsem se je naučila. Nechci to odflinknout a být jako ta spousta internetových zpěvníků, kde je sice velké množství, ale s chybami (často pravopisnými, jindy věcnými), mnohdy bez autorů, bez původu.

Když jsem tak přemýšlela, jestli vůbec stihnu všechnu tu krásu hodit na web dřív než umřu, dospěla jsem k názoru, že daleko užitečnější bude sdělit zdroje. A tak se tu objevují spíše seznamy (zpěvníky, cédéčka), na kterých se daná písnička vyskytuje.

Taky ale vím, že pouhý název může být nic neříkající, ba zavádějící, protože spousta písniček se jmenuje stejně, přestože se jedná o úplně jinou píseň. A nebo je to „stejná“ píseň, ale v jiné verzi, třeba parodie nebo zkrátka varianta.

Výroba jedné písně pro tento web zabere několik hodin – opsat text, vytvořit noty, to znamená skutečně je v hudebním programu napsat, vytvořit obrázek not a zvukový výstup. Ty noty, samozřejmě, musím vyzkoušet, tedy si je zkusit přehrát a zazpívat, jestli jsou vůbec použitelné. V html naskládat do textu akordy. A přidat všechno, co k písničce mám navíc, třeba odkaz na video nebo ilustrační obrázky. A tři hodiny jsou v čudu. To znamená, že stihnu přidat na web jednu, maximálně dvě písničky denně, když se do toho obuju. Musím, samozřejmě, dělat i jiné věci, nezapomenout žít, ne jen sedět u počítače.

A tak jsem vymyslela, že mnohem efektivnější, než se snažit přidat množství písniček, bude rychlejší a užitečnější ukázat, kde ty písničky najdete – a už je potom na vás, jestli si daný zpěvník seženete v antikvariátu, půjčíte v knihovně či od kamaráda a nebo (pokud je ještě k mání) koupíte v knihkupectví. Aby byla identifikace jednoznačná, chci dokázat dát ke každému názvu v seznamu i celý text písničky (schovaný pod klikacím puntíkem). To se dá zvládnout mnohem lépe, než vytvářet pro každou písničku zvlášť vlastní stránku. I když je to jen text, bez melodie.

Na druhou stranu – zkuste se do těch textů začíst. Je to poezie, jsou to vlastně básně, které byly zhudebněné, většina textů je krásných sama o sobě. Tohle tu chci zanechat pro všechny lidi k obecnému prospěchu. Zadarmo, jen tak, pro krásu samu.

Samozřejmě, že nepřestanu úplně přidávat písničky s notami, melodií, abyste si mohli něco i zahrát přímo odtud, ale bude to spíše podle nálady, nikoli havním cílem.

Zkrátka, abyste věděli, kam si pro písničky chodit.
Aby se písničky neztratily.

2 komentáře u „📰 Proč je tu tak málo písniček

  1. Ahoj,
    je radost najít tak pěkně graficky zpracované stránky. Vyloženě lahodí to oku. A taky mne potěšila pečlivost a nadšení, s jakým je tvoříš. Držím palec.

  2. Ahoj,
    chtěl bych ocenit Váš čas a usilí s jakým se tomuto věnujete. Myslím, že je to jedna z mála věcí co na světě dává smysl, a sice aby písničky žily dále až my tu nebudem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *